EXECUTIVE COMMITTEE

The Executive Committee consists of the President, President-Elect, Vice President, Dean, Secretary-Treasurer, Secretary of International Relations, most recent two Past Presidents, Chair of the Admissions Committee, and Chair of the State, Province, and Country Chairs Committee.

Between meetings of the Board of Directors, the Executive Committee conducts the business and affairs of the Academy, subject to the approval of the Board of Directors.

Kathleen Flynn Peterson
President

Karen Burgess
President-Elect

Joe H. Tucker, Jr.
Vice President

James Roy
Dean

Brian Gover
Secretary – Treasurer

Craig Peters
Secretary of International Relations

Thomas Edwards
State, Province, and Country Chairs Committee Chair

Gregory Wells
Admissions Committee Chair

Paul Sreenan
Past President

ADMISSIONS COMMITTEE

The role of the IATL Admissions Committee is to properly vet candidates who have been recommended for admission into the Academy. The committee considers nominees and passes qualified candidates to the Board of Directors for final approval. 

Chair:
Gregory Wells (MD)

Secretary of International Relations:
Craig Peters (CA)

Class I Members:
Jan Woodward Fox (TX) 
Christine Spagnoli (CA) 
Kaveh Shahi (VT)

Class II Members:
James Wyatt (NC)
Melody Piazza (AR)
John (Jack) Scarola (FL)
Jan Little (CA)

Class III Members: 
Kalpana Srinivasan (CA)
Dan Iracki (FL)
Pete Law (GA)
Randi McGinn (NM)
Michael Guerra (TX)

International Fellow:
Alexander De Zordo (Quebec)
Michael Collins (Dublin)

STATE, PROVINCE AND COUNTRY CHAIRS COMMITTEE

The State, Province, and Country Chairs Committee is primarily responsible for identifying exceptionally qualified prospective Fellows from each state in the United States, and from other countries (including provinces within such other countries), for consideration as IATL Fellows and International Fellows. They work closely with the Admissions Committee in gathering necessary information for candidate consideration. 

Alabama
LaBella McCallum
Lucy Tufts
Douglas Brent Baker

Alaska
W. Michael Moody

Arizona
Ted Schmidt
Kathleen L. Weineke
John Micheaels

Arkansas
Robert Jones, III
Melody Piazza

California
David Casey, Jr.
Robert Finnerty
Michael Gless
R. Parker White
Jan Little

Colorado
Kevin Kuhn
Jane Micheaels

Connecticut
William Clendenen
John Houlihan

Delaware
James Green, Sr.

District of Columbia
Patrick Malone
Patrick Regan

Florida
Howard Coker
Stuart Grossman
Thomas Edwards
Fred Cunningham
Michael Haggard

Georgia
Harold Daniel, Jr.
Adam Malone

Hawaii
Mark Davis

Idaho

Illinois
Craig Mannarino
Todd Smith
Bradley Cosgrove

Indiana
Michael Stapleton

Iowa
David Brown

Kansas
James Bartimus
Craig Shultz

Kentucky
Douglass Farnsley
John Phillips

Louisiana
James Roy
Patrick Juneau
Russ Herman

Maine
Martha Gaythwaite

Maryland
Gregory Wells

Massachusetts
Michael DeMarco
Francis Dibble
Thomas Hoopes

Michigan
David Christensen
Daniel Scully

Minnesota
Brandon Thompson
Theresa Bevilacqua

Mississippi
William Gage

Missouri
Rob Adams
Kent Emison
James Wyrsch
Don Downing

Montana
A. Clifford Edwards

Nebraska
Brien Welch

Nevada
J. Bruce Alverson

New Hampshire

New Jersey
Rosemary Alito
Michael Griffinger
William Tambussi

New Mexico
Joe McClaugherty
C.L Mike Schmidt

New York
Terrence Connors
James Kreindler
James Quinn

North Carolina
Donald Strickland
James Wyatt

North Dakota
David Bossart

Ohio
James Arnold

Oklahoma
Joe White
Larry Ottaway

Oregon
Stephen English

Pennsylvania
Steve Bizar
Thomas Birsic
Mark Tanner
Andrew Duffy

Rhode Island
Marc Desisto

South Carolina
Jack Swerling

South Dakota
Ed Evans

Tennessee
Sidney Gilreath
F. Dulin Kelly
Gary Smith

Texas
Francis Scott Baldwin, Jr. 
Curtis Fenley, III

Utah
Richard Burbidge
Colin King

Vermont
David Cleary
Robert Hemley
David J. Williams

Virginia
Jason Konvicka

Washington
Anne Bremner
James Rogers

West Virginia
David Hendrickson

Wisconsin
Brandon Thompson

Wyoming
Kim Cannon

Canada
Chris Paliare
Arthur Vertlieb
Anthony Vecchio

Germany
Peter Urwantschky

Ireland
Eoin McCullough

Northern Ireland
Michael Stitt QC

United Kingdom
Jacqueline A. Perry

At-Large Members
John Gilligan
Robert Henderson
Daniel Sherry
Terry Tottenham

BUDGET AND FINANCE COMMITTEE

The Budget and Finance Committee studies and supervises the finances of the Academy, including the sources and adequacy of income and expenditures. They prepare and present an annual line by line budget of projected income and expenditures for the ensuing year to the Board of Directors which, once approved, governs all Officers, Board of Directors, and Fellows.

Chair: 
Francis Dibble, Jr. (MA)

Secretary-Treasurer:
Brian Gover (Ontario)

Past Secretary-Treasurer:
Joe H. Tucker, Jr. (PA)

Class I Members:
Wylie Aitken (CA)
Sean Domnick (FL)
Craig Peters (CA)
Michael DeMarco (MA)

Class II Members:
F. Gregory Barnhart (FL)
Fred Cunningham (FL)
Todd Smith (IL)

Class III Members:
Art Vertlieb (Canada)
Deborah Barbier (SC)
Michelle Awad (Canada)

INTERNATIONAL RELATIONS COMMITTEE

The International Relations Committee is chaired by the Secretary of International Relations. Members of the committee assist to develop and engage in the Academy’s international initiatives and supports the sponsorship of international candidates. 

The committee also assists with recommending distinguished international speakers for Annual and Mid-Year Meetings, including experts in international law subject matter and all other fields.

Secretary of International Relations:
Craig Peters (CA)

Vice Chair:
Sean Domnick (FL)

Class I Members:
Horacio Roitman (Argentina)
Gary Smith (TN)
Rosemary Alito (NJ)
Cathleen Compton (AR)
David Barnville (Ireland)

Class II Members:
Charla Aldous (TX)
Dan Iracki (FL)
Brian Kennedy (Ireland) 
Antoinette Collignon (Netherlands)
Mark Mulholland (Ireland)

Class III Members:
Kathy Patrick (TX)

Ireland Program:
George Haley (Ireland)

At-Large Members:
Michael Collins (Ireland)
Gordon Capern (Ontario)

International Collaborative Co-Chairs:
Roberta Pichini (PA)
Joseph Matthews (FL)
Linda Rothstein (Ontario)

Rule of Law Education & Advocacy Program

The purpose of the Rule of Law Education & Advocacy Program is to assemble and make available core educational material on the Rule of Law that can be used by Fellows and spouses as a resource for advancing the Rule of Law in schools, universities, public debate, etc. 

This committee will also identify and secure high profile speakers on the Rule of Law for our Annual Meetings beginning in 2024. 

Chair:
Roman Silberfeld (CA)

Class I Members:
Philip Gregory (CA)
Ricky Raven (TX)
Debra Pole (CA)

 

Class II Members:
George Haley (UT)
Ted A. Schmidt (AZ)
Joe H. Tucker, Jr. (PA)
Rahul Ravipudi (CA)
Gregory Wells (MD)

Class III Members:
A. Clifford Edwards (MT) 
J. Mark White (AL)
Doris Cheng (CA)
Michelle Award (Ontario)
Kaveh Shahi (VT)